Cukrzyca

Opis dolegliwości

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna polegająca na zaburzonym wydzielaniu lub działaniu insuliny- hormonu trzustkowego. Co roku chorych na cukrzycę sukcesywnie przybywa- jest to związane z epidemią otyłości, siedzącym trybem życia, złymi nawykami żywieniowymi czy w końcu brakiem wysiłku fizycznego. Istnieją dwa główne typy tej choroby:
cukrzyca typu 1 (dawniej: insulinozależna)- dotykająca głównie osoby młode, często o szczupłej sylwetce, związana z niedostatecznym wydzielaniem insuliny przez trzustkę,
cukrzyca typu 2 (dawniej: insulinoniezależna)- zdecydowanie częściej powiązana z innymi chorobami cywilizacyjnymi, przede wszystkim otyłością. Polega na stopniowej utracie komórek na działanie insuliny.
Efekty zaburzeń w obu typach cukrzycy i ich objawy mogą przebiegać podobnie. Początkowymi symptomami cukrzycy są wzmożone pragnienie (polidypsja), zwiększona ilość oddawanego moczu (poliuria), skłonność do infekcji dróg moczowych czy czyraków, bóle głowy, osłabienie, senność, zamazane lub podwójne widzenie.
Kontrola cukrzycy rozpoczyna się dokładnymi badaniami pozwalającymi określić, z jak zaawansowaną chorobą mamy do czynienia oraz czy wystąpiły u pacjenta ewentualne powikłania.

Umów się z jednym z naszych specjalistów:

cukrzyca

Dowiedz sie więcej o specjalizacji